Vuelta Gitana
Μουσική πράξη και πολιτισμική προσέγγιση στη μουσική Flamenco

Αλέκος Βέγκος (Μ.Σ.Θ. - 2001)

Θωμάς Νάτσης (Μ.Σ.Θ. - 2006)

.Το Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, διεκδικώντας την ιδιαίτερη του ευαισθησία στην πρόσληψη, στην διαχείριση, αλλά και στην διδασκαλία ενός μικρού μέρους των λαϊκών μουσικών πολιτισμών, έχει την ιδιαίτερη χαρά να υποδέχεται σε μια ανοιχτή επιτέλεση - μουσικό εργαστήρι
το συγκρότημα FLAMΕΝCO:

Vuelta Gitana

(Τσιγγάνικη Στροφή)

...Με επιπρόσθετη τιμή, που εδράζεται (και) στην εύφημη προυπηρεσία του στο Μ.Σ.Θ, καλωσορίζουμε τον επικεφαλής των Vuelta Gitana, κ. Αλέκο Βέγκο (κιθάρα), εκλεκτό συνάδελφο και πρωτοπόρο μουσικό, τον προικισμένο συνάδελφο κ. Θωμά Νάτση (κιθάρα), και τους εκλεκτούς καλλιτέχνες κ. Ειρήνη Τσιτσίνια (χορός), και κ. Γιώργο Ξανθόπουλο (cajon).

Το εργαστήριο - επιτέλεση απευθύνεται πρωτίστως στους μαθητές της κιθάρας, αλλά και σε άλλα μαθήματα που έχουν εντάξει οργανικά το θέμα του, σε ένα κριτικό και γνωστικό πλαίσιο.

Παρασκευή 31 Μαρτίου, ώρα 11.30 π.μ., Αμφιθέατρο Μουσικού Σχολείου