Γιώργος - Σαμψών Χατσατριάν
Ρεσιτάλ Κιθάρας
με έργα D.Kellner, J.S.Bach, H.V.Lobos, Mauro Giulliani, A.Piazzola & K.Τζωρτζινάκη

Μέρα μεσημέρι στο Μ.Σ.Θ, ο Γιώργος
Χατσατριάν, με τις ευαίσθητες και δυναμικές ερμηνείες του, καθήλωσε μαθητές και καθηγητές, αναπτερώνοντας τις ελπίδες για τη διευθέτηση του
προβλήματος των τίτλων σπουδών των
Μουσικών Σχολείων, και των συναρτώμενων μεταλυκειακών τμημάτων

Δείτε και ακούστε:
Astor Pizzola:Verano Porteno

1)Video 2) Αρχείο ήχου

....Ο Γιώργος - Σαμψών Χατσατριάν, γεννήθηκε στο Λενινακάν της Αρμενίας το 1985. Το 1995 σε ηλικία 10 ετών άρχισε τα πρώτα μαθήματα κιθάρας με τον καθηγητή Αρσένη Κωνσταντίνου.Το 2002 συνέχισε τα μαθήματα κιθάρας στην τάξη του καθηγητή Χρήστου Προδοφίκα. Έχει παρακολουθήσει σεμινάρια με τους καθηγητές: Ευάγγελο Ασημακόπουλο, Roland Dyens & Hubert Kappel. Το 1999 εισάγεται στο Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης και συμμετέχει στο "Μεικτό Σύνολο Σύγχρονου Ελληνικού Τραγουδιού" του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης. Στους Πανελλήνιους μαθητικούς διαγωνισμούς διακρίθηκε τρεις φορές με Α' βραβείο. Στό πλαίσιο εκδηλώσεων του Μ.Σ.Θ. Εμφανίστηκε στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης (2003) στο Συνεδριακό Κέντρο Ι. Βελλίδης (2004),στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. (2004) καθώς και στην ΕΤ3 (2004). Αποφοίτησε από το Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης το 2005.
ΤΡΙΤΗ 16 ΜΑΪΟΥ/ 12.00 / ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Αίθουσα βιβλιοθήκης " Κωνσταντίνα Κιατύπη"