ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Παρουσίαση του ψηφιακού δίσκου

"EΥ ΗΧΕΙΝ"

Η παιδική χορωδία του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης λειτούργησε με την ίδρυση του Σχολείου το 1992 και από το Σεπτέμβριο του 1996 τη διευθύνει η Αγγελική Κρίσιλα. Η χορωδία αποτελείται από 40 μέλη και το ρεπερτόριο της περιλαμβάνει έργα όλων των εποχών.
Σκοπός της χορωδίας είναι να φέρει τα παιδιά σε άμεση επαφή με τη χορωδιακή πραξη και παράλληλα να πλουτίσει τις μουσικές τους γνώσεις μέσα από τα έργα των συνθετών της χορωδιακής μουσικής.

Η χορωδία έχει λάβει μέρος σε συναυλίες, χορωδιακά φεστιβάλ, διαγωνισμούς και έχει αντιπροσωπεύσει την Ελλάδα σε ευρωπαϊκά προγραμματα και διεθνείς συναντήσεις.

Πήρε μέρος στις θεατρικές παραστάσεις "Βάτραχοι" του Αριστοφάνη, "Τρωάδες" του Ευριπίδη (παραγωγές του Μουσικού Σχολείου Θεσ/νίκης) και στις Όπερες
"Tosca" και "La Boheme" του G.Puccini (παραγωγή της 'Οπερας Θεσ/νίκης του Κ.Θ.Β.Ε).
Μεγάλη τιμή για τη χορωδία ήταν η πρόσκληση του Υπουργείου Παιδείας για τη συμμετοχή της στην τελετή έναρξης του Ευρωπαϊκού Έτους Γλωσσών 2001 προς τιμήν του τέως Προέδρου της Δημοκρατίας, κ. Κ. Στεφανόπουλου. Σημαντική ήταν η συμμετοχή της χορωδίας στο Μέγαρο Μουσικής Θεσ/νίκης στην "3rd Word Summit on Media for children" και στην Χριστουγεννιάτικη εορταστική συναυλία προς τιμήν των Παλιννοστούντων Ομογενών, που διοργάνωσε το Υπουργείο Πολιτισμού. Το Δεκέμβριο του 2004, με πρόσκληση του Υπουργείου Μακεδονίας-Θράκης, εκπροσώπησε τη χώρα μας στο Παρίσι κατά την ελληνική συμμετοχή της Θεσσαλονίκης για τη διεκδίκηση της ΕΧΡΟ του 2008. Συνεργάστηκε με την Κρατική Ορχήστρα Θεσ/νίκης στο έργο "Όλβιος Τάφος" του Μ.Αδάμη. (Α' εκτέλεση). Τα έτη 1997, 1999 και 2000 απέσπασε πρώτα βραβεία στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες του Υπουργείου Παιδείας. Απέσπασε αργυρά μετάλλια στο 2ο Διεθνή Διαγωνισμό Ρόδου (1999), στον 6ο Διεθνή Διαγωνισμό Αθηνών(2000)
και στον 7ο Διεθνή Διαγωνισμό Αθηνών "Χορωδιακή Ολυμπιάδα"(2004) που διοργάνωσε η Αθηναϊκή Πολυφωνία.

Η χορωδία έχει ηχογραφήσει δύο CD μετά το 2000 με τίτλους "Ευ ηχείν" και "By the riverside".

Ενδεικτική ακρόαση

Επεξεργασία: Δήμητρα Τρυπάνη, Πιάνο Γιώργος Κοσίδης,
Solo:Ροδάνθη Χατζηνικολάου, mp3 434 MB
Elijah Rock-spiritual, Πιάνο:Σοφία Ζουμή, mp3 547MB
Amazing Grace-traditional, Επεξεργασία John Coates, Jr.
πιάνο Ζουμή Σοφία, Duetto:Καλαϊτζίδου ¶ννα, Πέτσου Βασιλική, mp3 909KB
Περιεχόμενα