Ο Σιμιγδαλένιος

(Παραμύθι σε πέντε πράξεις)

Αλέξανδρου Αδαμόπουλου

Παρασκευή 19 Απριλίου 2002

Αμφιθέτρο Μουσικού Σχολείο Θεσσαλονίκης

Ωρα: 9:00μμ

Αποσπάσματα από το πρόγραμμα

"ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ
Δύο λόγια μόνο.
Κάθε φορά που παίζεται ξανά ο "Σιμιδγαλένιος" μου με νέα παιδιά, γελώ μέσα μου και πλημμυρίζω χαρά.
Για δυό λόγους: Πρώτα-πρώτα γιατί μ'αρέσει να βλέπω το έργο παιγμένο μ΄όλη τη δροσιά, την άγνοια τη σοφή, και το φανατισμό της νιότης. Οι νέοι ηθοποιοί δίνουν όλο τον εαυτό στο ρόλο τους, κάνοντας ερμηνείες που πολλές φορές θα τις ζήλευαν και φτασμένοι επαγγελματίες ακόμη, αρκεί κάποιος δάσκαλος να τους οδηγήσει σωστά και να μη σταθεί εμπόδιό τους. Το λέω με σιγουριά αυτό. Το λέω γιατί το έχω δει στους διάφορους "Σιμιγδαλένιους" που παίζονται κάθε τόσο εδώ κι εκεί σ'όλη τη χώρα, όπου νέοι άνθρωποι μαζί με εμπνευσμένους δασκάλους, σκαρώνουνε με μαστοριά και μεράκι κάτι καλύτερο απ' τη μιζέρια της κάθε μέρας.
Ο άλλος λόγος έχει να κάνει με το παιχνίδισμα του χρόνου. Ο "Σιμιγδαλένιος" δεν είναι ένα καινούργιο βιβλίο πια, πάνε αρκετά χρόνια που εκδόθηκε για πρώτη φορά στην "Εστία"...Βλέποντας τον όμως να διαβάζεται έτσι, να παίζεται, να ξαναπαίζεται πάλι και ξανά πάλι, μου φαίνεται κάθε φορά σα να'ναι αθώο βρέφος, νοεγέννητο... που όλοι κάθε τόσο σκύβουν πάνω του και το χαϊδεύουνε και του γελούνε και το προσέχουν και το ακούνε... Τι άλλο καλύτερο θα μπορούσα να'χω πεθυμήσει;
Χαιρετισμούς λοιπόν θερμούς κι ευχαριστίες πολλές στα παιδιά του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης και στην Αλεξάνδρα Μυλωνά που δίδαξε το έργο, που αυτή τη φορά -είμαι σίγουρος- θα βγεί ακόμη πιο αστείο, ακόμα πιο πονεμένο, ακόμα πιο ζωντανό.
Με την αγάπη μου πάντα
Αλέξανδρος Αδαμόπουλος."

"Ο Σιμιγδαλένιος είναι ένα παραμύθι της λαϊκής παράδοσης, που ο Αλέξ. Αδαμόπουλος μετέφερε στο θέατρο με έμπνευση, ποιητική διάθεση, υψηλή τεχνική. Είναι ένα παραμύθι για τη Δημιουργία, τη Ζωή, την Αγάπη.
Μια βασιλοπούλα αρνείται να ερωτευθεί, από το φόβο μιας ενδεχόμενης απόρριψης. Γι'αυτό, στην απαίτηση του πατέρα της να παντρευτεί, αντιτάσσει ένα ανδρείκελο, ένα άβουλο όργανο που μόνη της έπλασε, ένα υποχείριο ελέγξιμο, νομίζοντας πως με την εξουσία κερδίζεται η ευτυχία.
Μια άλλη βασιλοπούλα όμωςαπό ένα μακρινό βασίλειο, κλέβει τον Σιμιγδαλένιο και την αναγκάζει για ένα ταξίδι αναζήτησής του.
Η πρώτη βασιλοπούλα φεύγει από τη "Μολυβένια Δύση" και κατευθύνεται προς τη "Ζωντανή Ανατολή", φτάνει μέχρι τον ουρανό, τον ήλιο, το φεγγάρι και τ' αστέρια. Περιπλανάται για να γνωρίσει τον Εαυτό της και το Σύμπαν και να ανακαλύψει το νόημα της ύπαρξης όλων, την Αγάπη.
Στον εφιαλτικό αιώνα μας, τώρα που έχει γιγαντωθεί ο φόβος, το μίσος, ο πόλεμος, η βία, η μοναξιά και η κατάθλιψη, η Αγάπη, που την κατακτά κανείς μέσα από τον πόνο, το μόχθο και την ταπείνωση φαίνεται να είναι η μόνη δυνατότητα που διαθέτουμε για να κάνουμε τα όνειρά που μας έχουν απομείνει πραγματικότητα. Η μόνη ενεργή ψυχική κατάσταση που μπορεί να επιτρέψει να συμβεί στη ζωή μας το θαύμα."
Αλεξάνδρα Μυλωνά

Γιατρός: Αστέριος Τσαλίκης
Ξεματιάστρες: Μύριαμ Ζουλίδα, Ζωή Τερζοπούλου
Βασίλισσα: Κατερίνα Τσιμπουκλή