Το μικρό θεατρικό σύνολο του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης

(καθηγητής: Γαργαλιάνος Σταμάτης)

παρουσιάζει τη μικρή θεατρική παράσταση

"Τίμα τον πατέρα σου και τον καθηγητή σου"

Βασισμένη σε επιλεγμένα κόμικς του Αρκά

Πέμπτη 27 Μαρτίου 2003- 3μ.μ.

Αίθουσα Καθηγητών 1ου ορόφου

Η σειρά των σκετς:

Ο ισοβίτης και τα ελαττώματά του

Η Κοκκινοσκουφίτσα

Μια ωραία πεταλούδα

Τα βλέφαρα

Σαν πας στην Ιθάκη

Το ποίημα

Ρομπέν των Δασών

Το παραμύθι που κοιμίζει

Παραδεισένιο πουλί - 1ο

Παραδεισένιο πουλί - 2ο

Ο Ισοβίτης στην τραπεζαρία

Ο ταχυδρόμος

Το καρπούζι ανοίγει

Μη με ξυπνάς

Το τζίνι

Η μοτοσυκλέτα

Όποιος πετάει τελευταίος

Απόσπασμα από το πρόγραμμα:

"Η ιδέα για την παράσταση αυτή ήταν σχεδόν κοινή (καθηγητών-μαθητών) και η επιλογή των μικρών σκηνών έγινε μετά από ανάγνωση πολλών τευχών του Αρκά. Το κριτήριο για να επιλεγούν τα τελικά σκετς ήταν να ταιριάζουν στην ηλικία και ψυχοσύνθεση των παιδιών αυτών αλλά κια να έχουν κάποιο σχετικό χιούμορ. Στη διάρκεια των προβών είναι αλήθεια ότι διασκεδάσαμε πολύ. Ο τίτλος της παράστασης θυμίζει τον τίτλο ενός βιβλίου του σκιτσογράφου αυτού.

Δώσαμε την προσοχή μας στην έκφραση των παιδιών και όχι στο θέαμα. Άλλωστε ο στόχος του θεάτρου στο σχολείο δεν είναι να ετοιμάσει επαγγελματίες ηθοποιούς ή φαντασμαγορικές παραστάσεις αλλά να προωθήσει και να βελτιώσει τις τεχνικές έκφρασης (λόγου και σώματος) των παιδιών...."