......... ΣYΛΛOΓOΣ ΓONEΩN KAI KHΔEMONΩN

Ομοσπονδία Γονέων Ν. Θεσσαλονίκης

Πανελλήνια Ένωση Γονέων Μουσικών Σχολείων

ΨΗΦΙΣΜΑ

Οι Γονείς των μαθητών και μαθητριών και οι μαθητές και οι μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης εκφράζουμε την έντονη διαμαρτυρία μας για την έλλειψη διδακτικού προσωπικού (καθηγητών μουσικής) στο Σχολείο μας σχεδόν ένα μήνα μετά την έναρξη του Σχολικού Έτους. Για άλλη μια χρονιά οι υποσχέσεις των αρμοδίων μένουν κενό γράμμα.

Συμμετέχοντας στις κινητοποιήσεις που αποφάσισε η Πανελλήνια Ένωση Γονέων Μουσικών Σχολείων ζητούμε από τους αρμόδιους φορείς του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας να φροντίσουν για το αυτονόητο, δηλ. την άμεση κάλυψη όλων των κενών σε καθηγητές και να ξεκινήσουν άμεσα τα προπαρασκευαστικά μαθήματα στα Δημοτικά Σχολεία, τα οποία αποτελούν
και το φυτώριο των Μουσικών Σχολείων.

Πιστεύουμε ότι η οποιαδήποτε καθυστέρηση από εδώ και πέρα βάζει σε μεγάλο κίνδυνοι ακόμα και την ύπαρξη τους.

Μαζί με τα παραπάνω αιτήματα αιχμής, επαναφέρουμε και τα πάγια αιτήματα που χρονίζουν και είναι:

·        Κατάρτιση ενιαίων προγραμμάτων σπουδών με διαβάθμιση των σπουδών σε όλη τη Μουσική Εκπαίδευση, Στοιχειώδη – Γυμνασιακή – Λυκειακή – Πανεπιστημιακή (Ίδρυση Μουσικής Ακαδημίας, με ενιαίες εξετάσεις για την απόκτηση τίτλων σπουδών.

·        Καταρτισμός και εφαρμογή από όλα τα σχολεία αναλυτικών προγραμμάτων για όλα τα μουσικά μαθήματα και διανομή δωρεάν βιβλίων για τα μαθήματα μουσικής.

·        Συμμετοχή του Συλλόγου Γονέων και του Συλλόγου διδασκόντων στις επιτροπές για τη διατροφή και τις μετακινήσεις

·        Αγορά οργάνων μουσικής και εξασφάλιση χρημάτων για τη συντήρησή τους

·        Ολοκλήρωση της αίθουσας εκδηλώσεων, η οποία 7 χρόνια μετά την ολοκλήρωση του σχολείου μένει ημιτελής

Καλούμε όλους όσους έχουν αρμοδιότητα να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να προχωρήσουν άμεσα στην επίλυση των πιο πάνω.

Ζητούμε από όλους τους πολιτικούς και κοινωνικούς φορείς καθώς και την Νομαρχιακή και Τοπική Αυτοδιοίκηση να συμπαρασταθούν στον αγώνα μας και να ενώσουν τη φωνή τους με τη δική μας.

Δηλώνουμε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι θα αγωνιστούμε με οποιοδήποτε έννομο και πρόσφορο μέσο για την άμεση επίλυση όλων των προβλημάτων των Μουσικών Σχολείων.
Δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να λειτουργεί σε βάρος της μόρφωσης των παιδιών μας.

Ο Πρόεδρος                                    Ο Γ. Γραμματέας

Ζ. Φωτιάδης                                   Β. Σιδηρόπουλος