Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Θεσσαλονίκη, 6 Οκτωβρίου 2005 (16:51 UTC+2)
Παράσταση διαμαρτυρίας με αποχή από τα μαθήματά τους πραγματοποίησαν σήμερα μαθητές του Ενιαίου Μουσικού Γυμνασίου και Λυκείου Θεσσαλονίκης καθώς παρουσιάζονται σοβαρές ελλείψεις σε θέσεις καθηγητών μουσικών μαθημάτων στο σχολείο.
Οι μαθητές και οι γονείς τους που συγκεντρώθηκαν στο προαύλιο του σχολείου εξέφρασαν αγανάκτηση και αγωνία για την έκβαση των μουσικών μαθημάτων καθώς στο σχολείο, από την αρχή της σχολικής χρονιάς, υπάρχει έλλειψη 40 θέσεων καθηγητών μουσικής με αποτέλεσμα να έχουν χαθεί αρκετές διδακτικές ώρες.
Μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο διευθυντής του σχολείου Δημήτρης Αναγνωστόπουλος χαρακτήρισε δύσκολη την κατάσταση καθώς στο σχολείο υπάρχει σοβαρή έλλειψη σε αναπληρωτές και ωρομισθίους καθηγητές μουσικής, ενώ σημείωσε ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό από το 1992 που δημιουργήθηκε το σχολείο. Χαρακτηριστικά ο κ.Αναγνωστόπουλος τόνισε: «oι καθηγητές πέρσι ήρθαν τον Νοέμβριο ενώ φέτος, σύμφωνα με υποσχέσεις που πήραμε, ελπίζουμε να έρθουν νωρίτερα». Παράλληλα δήλωσε ότι θα συνεχίσει την προσπάθεια προς τις αρμόδιες διευθύνσεις εκπαίδευσης του νομού αλλά και υπουργείου Παιδείας μέχρι να καλυφθούν τα κενά των καθηγητών και να ομαλοποιηθεί η λειτουργία του σχολείου.