Ιστορικό της ίδρυσης του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης
"Στο Νομό Θεσσαλονίκης το Μουσικό Σχολείο ιδρύθηκε τον Ιούνιο του 1992 και στην αντίστοιχη σχολική χρονιά λειτούργησαν δύο τμήματα στην πρώτη τάξη με την επιλογή των 46 πρώτων μαθητών.
Η παραχώρηση δύο μόνο αιθουσών και ενός γραφείου από το Παπάφειο Ίδρυμα έκανε δυσκολότερη την αρχή του.
Το πρώτο βάρος της λειτουργίας του ανέλαβε ως Διευθύντρια η κα Μερόπη Δερβισοπούλου με λίγους καθηγητές κυρίως απoσπασμένους και ωρομίσθιους. Κοντά σ'αυτό το ιδιαίτερο προσωπικό σταθήκανε όλοι οι γονείς των πρώτων αυτών παιδιών με κάθε τρόπο βοήθειας και προσφοράς.
Τα πρώτα δείγματα δημιουργίας και συνεργασίας άρχισαν να φαίνονται. Αυτό το σχολείο ήταν κάτι διαφορετικό απ'όσα ξέραμε.
Η δεύτερη χρονιά λειτουργίας συνεχίστηκε με τις ίδιες και περισσότερες δυσκολίες καθώς το σχολείο δημιουργούσε καινούργιες τάξεις.
Δείτε την πρώτη σελίδα από το " Ημερολόγιο του Σχολείου μας" 9/1992

Την τρίτη χρονιά στελεχώθηκε το σχολείο με μόνιμο προσωπικό με οργανικές θέσεις, αλλά η ξαφνική παραίτηση της Διευθύντριας δημιούργησε νέα προβλήματα.
Τη Διεύθυνση ανέλαβε, ως προσωρινός Δ/ντής, ο κος Αναστάσιος Ράπτης. Οι τρεις τάξεις του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης δημιούργησαν πάλι δυσκολίες καθώς οι χώροι ήσαν λίγοι και η ανάπτυξη των προγραμμάτων στα μουσικά μαθήματα αρκετά δύσκολη.
Οι φορείς του Μουσικού Σχολείου μαζί με τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Θεσσαλονίκης στην αναζήτηση κτιρίου κατόρθωσαν ώστε το σχολικό έτος 1995-1996 να μεταστεγαστεί στα εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη στη Θέρμη. Τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα αλλά όχι όπως έπρεπε. Το Μουσικό Σχολείο έπρεπε να βρει δικό του χώρο.
Μέσα στη στενότητα του κτιρίου δημιουργήθηκαν πρόσθετοι χώροι για τα μουσικά μαθήματα και το σχολικό έτος 1997-1998 το σχολείο άρχισε να λειτουργεί σχεδόν σε πλήρη ανάπτυξη του προγράμματος και στα μουσικά μαθήματα. Την οριστική λύση στην αγωνία καθηγητών, μαθητών και γονέων έδωσε η Νομαρχία Θεσσαλονίκης με την ανακοίνωση της ανέγερσης του σχολικού κτιρίου του Μουσικού Σχολείου στην Πυλαία."

Απόσπασμα από το έντυπο "Ο κόσμος του Μουσικού Σχολείου" Αύγουστος 1998.

Η μεταστέγαση του Μουσικού Σχολείου στις νέες κτιριακές εγκαταστάσεις στην Πυλαία με τη νέα σχολική χρονιά 1998-1999 αποτέλεσε ορόσημο στην ιστορία του σχολείου.

Το σχολείο σήμερα

Η ανοδική πορεία του σχολείου σηματοδοτείται από την αυξηση των μαθητών, από τις επιτυχίες στην εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, την βράβευσή τους σε διάφορους διαγωνισμούς πανελλήνιους και διεθνείς και κυρίως την αγάπη με την οποία οι μαθητές και οι απόφοιτοι αγκαλιάζουν το σχολείο.

Το νέο κτίριο είναι διώροφο και περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τους παρακάτω χώρους:

• Αμφιθέατρο εκδηλώσεων
  • Εργαστήριο Εικαστικών
  • Εργαστήριο Φωτογραφίας
  • Εργαστήριο Κινηματογράφου
  • Εργαστήριο Φυσικής Χημείας
  • Εργαστήριο Πληροφορικής
  • Αίθουσα Χορωδίας
  • Αίθουσα Ορχήστρας
  • Αναγνωστήριο - Βιβλιοθήκη "Κωνσταντίνα Κιατύπη"
  • Αίθουσες Ατομικών Μαθημάτων
  • Αίθουσες Αρμονίας
  • Αίθουσες Θεωρητικών μαθημάτων μουσικής παιδείας
  • Αίθουσα φύλαξης ατομικών οργάνων
  • Τραπεζαρία
  • Κλειστό γυμναστήριο
  • Δύο υπαίθρια γήπεδα μπάσκετ

Οι αυξημένες ανάγκες συντήρησης του εξοπλισμού κάνουν απαραίτητη την ύπαρξη εξειδικευμένου προσωπικού, ώστε να εξασφαλιστεί η σωστή λειτουργία του σχολείου. Η ύπαρξη επιστάτη και γραμματέα είναι επίσης επιτακτική. Η μεγάλη ζήτηση για φοίτηση μαθητών στο σχολείο επιβάλλει την επέκταση του κτιριακού συγκροτήματος με την προσθήκη αιθουσών.