Εισηγητική Ομάδα
Επεξεργασίας
Πολυήμερων Σχολικών Εκδρομών

• Η κεντρική εισηγητική ομάδα επεξεργασίας πολυήμερων σχολικών εκδρομών αποτελείται από 4 καθηγητές (οι επι κεφαλής των αντίστοιχων σχολικών εκδρομών), έναν εκπρόσωπο του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων του ΜΣΘ και τον πρόεδρο του 15 μελούςτων μαθητών.

• Οι επί μέρους 4 υποομάδες (της κεντρικής εισηγικής ομάδας) αποτελούνται από τους αντίστοιχους καθηγητές (συνδιοργανωτές- συνοδούς), το προεδρείο της αντίστοιχης τάξης, και έναν γονέα μαθητή της ίδιας τάξης- εκπρόσωπο του Συλλόγου Γονέων.

• Η κεντρική εισηγητική ομάδα επεξεργασίας σχολικών εκδρομών υποβάλλει έγκαιρα τις κατά το δυνατόν συναινετικές της προτάσεις στη Γενική Συνέλευση των Διδασκόντων, η οποία υπό την προεδρεία της Δ/νσης, αποφασίζει για ενδεχόμενη προώθηση τους πρός έγκριση από τις προϊστάμενες αρχές.

ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΕΚΔΡΟΜΩΝ
στο Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Το Μ.Σ.Θ. στο πλαίσιο των διατάξεων εγκυκλίων του Υπουργείου Παιδείας (βλέπε παρακάτω σχετικές εγκυκλίους), των αποφάσεων του Σχολικού Συμβουλίου του Μουσικού Σχολείου (18.11.2005), και προεκτείνοντας την κατά περίπτωση εφαρμοσθείσα πρακτική των εκπαιδευτικών - ψυχαγωγικών εκδρομών με θεματικές αναφορές και στόχο την γόνιμη πολιτισμική αλληλεπίδραση με τους τόπους που οι αντιπρόσωποι του επισκέπτονται (βλ. και σχετικές αναφορές στο site του ΜΣΘ σχεδιάζει τις από εδώ και στο εξής εκδρομές του, μέσω του δημιουργικού διαλόγου στον οποίο μετέχουν η εξουσιοδοτημένη από το Σχολικό Συμβούλιο, μεικτή εισηγητική επιτροπή, και όλοι οι εταίροι – ατομικά οι συλλογικά - της Σχολικής μας Κοινότητας. Το Μ.Σ.Θ. επιδιώκει, - χωρίς αγοραία καταναλωτικά ή φοβικά σύνδρομα - μέσω των εκδρομών του, να προεκτείνει το πεδίο των ψυχαγωγικών, μορφωτικών και γνωστικών του δράσεων, διεκδικώντας στην πράξη την αυτονόητη όσο και «μακρινή» διάσταση που μπορούν να έχουν οι εκδρομές στη σύγχρονη παιδευτική πράξη.

ΥΠΕΠΘ: ΥΑ 28093/Γ2 Μαρούσι 4/3/2008

ΘΕΜΑ: «Μετακινήσεις μαθητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»

πίνακας με όλες τις ισχύουσες μετακινήσεις μαθητών
Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εσωτερικού και εξωτερικού.

ΘΕΜΑ: «Συμπλήρωση στοιχείων πολυήμερων εκδρομών
στην ηλεκτρονική διεύθυνση του ΥΠ.Ε.Π.Θ.»

Εγκύκλιος του ΥΠΕΠΘ
«Σχολικοί περίπατοι και εκπαιδευτικές εκδρομές μαθητών Δημοσίων
και Ιδιωτικών σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»

Μεταξύ άλλων εξ ίσου σημαντικών προβλέπονται:

(...15. Μετά το τέλος της εκδρομής ο αρχηγός σε συνεργασία με τους συνοδούς καθηγητές συντάσσει λεπτομερή έκθεση σχετικά με τη διεξαγωγή της, την τήρηση του προγράμματος και το βαθμό επίτευξης των εκπαιδευτικών στόχων αυτής. Επίσης αναφέρει οποιοδήποτε άλλο στοιχείο κρίνει απαραίτητο, καθώς και τυχόν προτάσεις για τη βελτίωση της ποιότητας των εκδρομών. Η έκθεση υποβάλλεται στο Διευθυντή του σχολείου για ενημέρωση του ιδίου και του Συλλόγου των Διδασκόντων Καθηγητών και κοινοποιείται στο οικείο Γραφείο ή Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Ο Διευθυντής Δ.Ε. υποβάλλει συγκεντρωτική έκθεση των σχολείων της περιοχής ευθύνης του στον Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ο οποίος με τη σειρά του συντάσσει την τελική έκθεση για τις Διευθύνεις Δ.Ε. της Περιφέρειας του και την υποβάλλει στο αρμόδιο Γραφείο του ΥΠ.Ε.Π.Θ.

16. Στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για την ενημέρωση των σχολείων, τηρείται φάκελος εκδρομών, στον οποίο κατατίθενται από το Διευθυντή κάθε σχολείου:

α) Αντίγραφα των συμβάσεων των σχολείων με τα ταξιδιωτικά γραφεία.
β) Έκθεση, η οποία συντάσσεται από τον αρχηγό της εκδρομής και τους συνοδούς και η οποία αναφέρεται στην τήρηση των συμφωνηθέντων όρων από τα ταξιδιωτικά γραφεία...)

Επί μέρους εγκύκλιος για τις πολυήμερες σχολικές εκδρομές
(εξειδίκευση σε θέματα ασφαλείας)

Εγκύκλιος μετακινήσεων εκπαιδευτικών και μαθητών στο εξωτερικό

Γυμνάσιο Αγίου Μύρωνα - Περιβαλλοντική εργασία

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ
  • Η αναφορά σε ονόματα ή αρχικά ονομάτων και οι πιθανολογούμενη κατάσταση (υπό τύπον σεναρίου - μελέτης) που μπορεί να θεωρηθεί (και) καταχρηστική γίνεται με προσωπική ευθύνη του γράφοντος, λαμβάνοντας υπό όψιν ότι τα άτομα έχουν δημόσια - και υψηλού επιπέδου δραστηριότητα - σε τομείς ανάλογους με αυτούς που φιλοδοξεί να προσεγγίσει η υπό σχεδιασμό εκδρομή μας.
  • Οι φράσεις ή λέξεις με αστερίσκο δηλώνουν την ανάγκη για τις απαραίτητες διευθετήσεις σε περίπτωση που υιοθετηθεί το υπό διαπραγμάτευση πρόγραμμα ή και μέρος αυτού.
  • Οι τυχόν διευθετήσεις που θα χρειαστούν και οι συνεπαγόμενες κρατήσεις θέσεων σε αεροπλάνα ξενοδοχεία και λεωφορεία θα γίνουν μετά την κατάληξη του σχεδιασμού
  • Το υλικό που ενδέχεται να προκύψει αφού υποστεί την κατάλληλη ηλεκτρονική επεξεργασία από τους συμμετέχοντες, σε συνενόηση με το ΜΣΘ και ενδεχομένως τον Σύλλογο Αποφοίτων, μπορεί να παρουσιαστεί (μερικώς) στο δικτυακό τόπο του Μ.Σ.Θ. στοσελίδα του ΜΣΘ