Μεγάλη Γιορτή Μουσικής - Φεστιβάλ

Μελέτης

ΤΕΛΙΚΗ ΠΡΟΒΑ

Ενότητα Α΄

I. Με τη φρεσκάδα της νιότης

Πανηγυρική έναρξη με οργανικούς σκοπούς της Μακεδονίας. Τα πάσης φύσεως φυσερά, τα χάλκινα, η μακεδονική κομπανία αφού ρυθμίσουν το γιορταστικό κλίμα και για λίγο θα επιχειρήσουν μια συνομιλία θα δώσουν τη νεανική τους σκυτάλη στις ορμητικές ROCK - ΜΙΝΙΜΑL-JΑZZ & LATIN JAZZ
μαθητικές μπάντες

II. Πως να κρυφτείς απ' τα παιδιά

Ελληνικό Εναλλακτικό Ροκ , Μπαλλάντες,
τραγούδια του Μάνου Χατζηδάκι
και δημοφιλή έργα νεότερων ελλήνων τραγουδοποιών.

Ενότητα Β'

Το Γλέντι
(στο περίκλειστο αίθριο του Μ.Σ.Θ.
)
με Πολίτικη Κουζίνα

Νεότερη Λαϊκή Μουσική Παράδοση ("ρεμπέτικο")
& Παληά Λαϊκή Μουσική Παράδοση

Ενότητα Γ΄

Κωνσταντινούπολη, Κωνσταντινιέ ,
Ντερσααντέτ ("Πόλη της Ευτυχίας") Ιstanbul (εις την Πόλιν ;)

Γ2. Ο Ψαλτικός Χορός του Μουσικού Σχολείου με χοράρχη τον οφικκιάλιο Άρχοντα Δομέστικο της Μ.τΧ.Ε . και καθηγητή του Μ.Σ.Θ
κ. Μιλτιάδη Παππά θα αποδώσει μέλη της τρέχουσας εκκλησιαστικής περιόδου, τον πολυέλαιο «Μακάριος Ανήρ » [, κλείνοντας με τον Ύμνο (σύμβολο της βασιλίδας των πόλεων και της ρωμαίικης πολιτισμικής ταυτότητας):" Τη Υπερμάχω Στρατηγώ

Γ1.Η 3η ενότητα ανοίγει με έργα του μεγάλου τούρκου συνθέτη σύγχρονης μουσικής Cemal Resit Rey ( Μέγαρο Μουσικής της Istanbul φέρει το όνομα του. Aκολουθούν συνθέσεις του Γιάννη Κωνσταντινίδη (Κώστα Γιαννίδη ) και η Άρια "Ο Γερο Δήμος" του Παύλου Καρρέρ από την όπερα "Μάρκος Μπότσαρης" (1892). Ο " Γέρω Δήμος" για πιάνο και φωνή καθώς και τραγούδια " ελαφράς μουσικής" της εποχής εκείνης που επελέγησαν από οικογενειακό μουσικό άλμπουμ ρωμαίικου σπιτιού της Πόλης (~1920). Έπονται συνθέσεις λόγιας ανατολικής μουσικής των ρωμιών μουσικών του περασμένου αιώνα, Αντώνη Κυριαζή ( Lavtaci Anton ) και του διάσημου ερμηνευτή-δεξιοτέχνη στο ούτι Γιώργου Μπατζανού ( Yorgo Bacanos ). Ακολουθούν σκοποί και τραγούδια που αναφέρονται στο Αιγαίο στην Προποντίδα , στη Σηλυβρία στο Σκούταρι , κοινά στις μουσικές παραδόσεις των δύο λαών (και όχι μόνο).

I48

Αντώνης Νικόπουλος