Το Μακεδονικό Κουαρτέτο Σαξοφώνων

με ιδιαίτερη χαρά,
υποδέχθηκε το διεθνούς φήμης
Μακεδονικό Κουαρτέτο Σαξοφώνων
σε μια ανοιχτή πρόβα - εργαστήριο.

Παρασκευή 17/2/2006 Ώρα: 11.30,
Αίθουσα βιβλιοθήκης:
Κωνσταντίνα Κιατύπη

Δείτε παρακάτω μια αναλυτική ψηφιακή αναπαράσταση του ανοιχτού μαθήματος που σφραγίστηκε με την έντονη αλληλεπίδραση και τις υψηλής καλλιτεχνικής αξίας ερμηνευτικές προσεγγίσεις.

Το Μακεδονικό Κουαρτέτο Σαξοφώνων - μέλη του οποίου έχουν αναπτύξει πλούσια μουσικοπαιδαγωγική δράση στο ΜΣΘ - ιδρύθηκε το 2000 και έχει έδρα του τη Θεσσαλονίκη. Μετέχουν oι σολίστες σαξοφωνίστες, Θεόφιλος Σωτηριάδης (σοπράνο σαξόφωνο), Στέργιος Μοσχογιάννης (άλτο σαξόφωνο), Γιώργος Λυγερίδης (τενόρο σαξόφωνο) και Νίκος Δημηνάκης (βαρύτονο σαξόφωνο)
Το εργαστήριο απευθύνθηκε πρωτίστως στους μαθητές: τρομπέτας, κλαρινέτου και σαξοφώνου οι προσήλθαν με τα μουσικά τους όργανα, αφού παράλληλα με την γόνιμη συζήτηση και τους προβληματισμούς που αναπτύχθηκαν, προσεγγίσθηκε το διαδραστικό (interractive) έργο του John Cage, Four / 5

1η μουσική ακρόαση: .........μικρός πρόλογος & ήχος .... .. βίντεο
2η μουσική ακρόαση: πρόλογος... ήχος.... βίντεο