ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

για τη μουσική της
-την "μπασαβιόλα" της Κατοχής -
(βλ.φωτό)

με αφορμή μια ερώτηση - στην είσοδο
του ΜΣΘ - για τον ξακουστό οργ

[18.1.2006]

Κώστας Δεκαβάλας (~1955)

Το Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
έχει την ιδιαίτερη τιμή να υποδέχεται
τον παλαίμαχο οργανοποιό
κο Κώστα Δεκαβάλα, σε ένα ανοιχτό
μάθημα - περιήγηση σε τόπους
και χρόνους της οργανοποίας
και της ζωής.

Τρίτη 14 Μαρτίου,

Ο Άρχων Πρωτοψάλτης
της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας

Λεωνίδας Αστέρης

Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2006, ώρα 13.30
Αίθουσα βιβλιοθήκης
"Κωνσταντίνα Κιατύπη"

Δημήτρης Θέμελης

Ανοιχτό μάθημα-τιμητική εκδήλωση

Στο πλαίσιο της δραστηριότητας "Ανοιχτό Σχολείο" το Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης έχει την εξαιρετική τιμή να υποδέχεται τον ομότιμο καθηγητή του ΑΠΘ κ. Δημήτρη Θέμελη σε ένα ανοιχτό μάθημα - περιήγηση σε τόπους και χρόνους της ποιητικής, της μουσικής, της έρευνας και της ζωής.

Απ' την Ικαρία, στη Θεσσαλονίκη και στο Μόναχο, απ' την ικαριώτικη λύρα στο Κρατικό Ωδείο, στο βιολί του Κοτσανίδη και του Καζαντζή, στην εθνομουσικολογία του Θρασύβουλου Γεωργιάδη, πάντα σε μια αμφίδρομη και διαρκή -εφηβική σε δύναμη- αναζήτηση των λεπτών ορίων μουσικής και μουσικολογίας, σύνθεσης και μουσικολογικής έρευνας, προφορικότητας και λογιότητας, αρχετύπων και νεωτερικότητας, τέχνης και ζωής.

Τετάρτη 7 Μαρτίου 2007 ώρα 11:30

Αίθουσα Βιβλιοθήκης «Κωνσταντίνα Κιατύπη»

Παρασκευή 4 Μαΐου 2007
ο Ομίντ Ταχμασεμπούρ

Αίθουσα Βιβλιοθήκης «Κωνσταντίνα Κιατύπη", ώρα 11.30

Παρασκευή 27 Απριλίου 2007
ο Κάρολος Τρικολίδης

Αίθουσα Βιβλιοθήκης «Κωνσταντίνα Κιατύπη", ώρα 11.30

Το Μουσικό Πολύτροπο , σύνολο φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ. παρουσιάζει στη σχολική κοινότητα του Μ.Σ.Θ.
και στο κοινό της πόλης, την μουσική παράσταση:
Μια κόρη ρόδα μάζευε
Σάββατο 28.4. 2007 και ώρα 20.00
Αμφιθέατρο
Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης
Ο συγγραφέας Μάνος Κοντολέων συναντά τους μαθητές και τις μαθήτριες του Μουσικού σχολείο Θεσσαλονίκης .
Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο της αδελφοποίησης με την Βιβλιοθήκη του Γ.Λ/Κ/Ποροίων και με την υποστήριξη του Ε.ΚΕ.ΒΙ .
Πέμπτη 19/4/2007 ώρα 11:30

Αίθουσα Βιβλιοθήκης «Κωνσταντίνα Κιατύπη»

Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Ανοιχτό Μάθημα για την Εθνική Αντίσταση
Το Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της δραστηριότητας "Ανοιχτό Σχολείο" έχει την ύψιστη τιμή να υποδέχεται τον κ. Τάκη Μπουρλίδη και τον κ. Χρήστο Τσομάκο σ' ένα ανοιχτό μάθημα. Οι βιωματικές τους προσεγγίσεις -πέραν του υψηλού φρονήματος που εμπεριέχουν- θα συνδυαστούν με την κριτική προσέγγιση της ιστοριογραφίας και των αφηγήσεων των αντίστοιχων ιστορικών περιόδων, στις τάξεις Ιστορίας και Γλώσσας, της Γ' Λυκείου. Το ανοιχτό αυτό μάθημα -διατηρώντας την αυτοτέλεια του- είναι ταυτόχρονα ένας ελάχιστος φόρος τιμής και ευγνωμοσύνης στους εκλεκτούς προσκεκλημένους αλλά και στον εκλιπόντα μέντορα και ακριβό συνάδελφο, Αρχέλαο Κουτσούρη.
Τρίτη 23/10/2007, ώρα 11.30 -13.00
Αίθουσα Βιβλιοθήκης "Κωνσταντίνα Κιατύπη"

η συγγραφέας
Άλκη Ζέη

Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2007 (11.30 -13.00 μ.μ.)
Αίθουσα βιβλιοθήκης Μ.Σ.Θ "Κωνσταντίνα Κιατύπη"

.
Vuelta Gitana

(Τσιγγάνικη Στροφή)

...Με επιπρόσθετη τιμή, που εδράζεται (και) στην εύφημη προυπηρεσία του, στο Μ.Σ.Θ, καλωσορίζουμε τον επικεφαλής των Vuelta Gitana, εκλεκτό συνάδελφο και πρωτοπόρο μουσικό, κ. Αλέκο Βέγκο (κιθάρα), τον προικισμένο συνάδελφο κ.Θωμά Νάτση (κιθάρα),
και τους εκλεκτούς καλλιτέχνες κ. Ειρήνη Τσιτσίνια (χορός), και κ. Γιώργο Ξανθόπουλο (cajon).

Παρασκευή 30 Μαρτίου, Αμφιθέατρο Μουσικού Σχολείου, ώρα 11.30 π.μ.

Το Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
με ιδιαίτερη χαρά,
υποδέχθηκε το διεθνούς φήμης
Μακεδονικό Κουαρτέτο Σαξοφώνων
σε μια ανοιχτή πρόβα - εργαστήριο.

Παρασκευή 17/2/2006 Ώρα: 11.30,
Αίθουσα βιβλιοθήκης:
Κωνσταντίνα Κιατύπη

Δείτε εδώ μια ευρεία επιλογή από το ανοιχτό μάθημα που σφραγίστηκε από την έντονη αλληλεπίδραση και τις υψηλής καλλιτεχνικής αξίας ερμηνευτικές προσεγγίσεις.

Το Μακεδονικό Κουαρτέτο Σαξοφώνων - μέλη του οποίου έχουν αναπτύξει πλούσια μουσικοπαιδαγωγική δράση στο ΜΣΘ - ιδρύθηκε το 2000 και έχει έδρα του τη Θεσσαλονίκη. Αποτελείται από τους σολίστες σαξοφωνίστες Θεόφιλο Σωτηριάδη (σοπράνο σαξόφωνο), Στέργιο Μοσχογιάννη (άλτο σαξόφωνο), Γιώργο Λυγερίδη (τενόρο σαξόφωνο) και Νίκο Δημηνάκη (βαρύτονο σαξόφωνο)
Το εργαστήριο απευθύνθηκε πρωτίστως στους μαθητές: τρομπέτας, κλαρινέτου και σαξοφώνου οι προσήλθαν με τα μουσικά τους όργανα, αφού παράλληλα με την γόνιμη συζήτηση και τους προβληματισμούς που αναπτύχθηκαν, προσεγγίσθηκε το διαδραστικό (interractive) έργο του John Cage, Four / 5

Το Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης χάρι στις ενέργειες του κ. Χουάνιο Κοράλες, (διευθυντής του Διεθνούς Φεστιβάλ Κουκλοθέατρου και Παντομίμας Κιλκίς)
και της καθηγήτριας του Μ.Σ.Θ. κας Θεοπίστης Οσλιανίτου (υπεύθυνη θεατρικής ομάδας Μ.Σ.Θ.)
είχε την ιδιαίτερη τύχη να υποδεχθεί το

Girovago & Rondella Family Theatre (Ιταλία)

στη μαγευτική συμμετοχική παράσταση

"Το Ποιητικό Τσίρκο"