υπό κατασκευήν

Ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας

Λεωνίδας Αστέρης

Στο πλαίσιο της δραστηριότητας "Ανοιχτό Σχολείο", ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Μ.τ.Χ.Ε., πρωταγωνιστής της Κρατικής Όπερας Κωνσταντινουπόλεως (Instanbul Devlet Opera ve Balesi) από τό 1969 έως σήμερα, και επισκέπτης καθηγητής Τμήμα Μουσικής Επιστήμης &Τέχνης του Πανεπιστημίου Mακεδονίας έδωσε στις 18.12.2006, ανοιχτό σεμιναριακό μάθημα στο Μ.Σ.Θ. Η ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα παράδοση του, σε ζητήματα ειδικού και γενικού μουσικού ενδιαφέροντος, με έντονη την διαπολιτισμική διάσταση και με έμφαση στη δημιουργική διχοτομία-συναλληλία "Δυτικής" και "Ανατολικής" Μουσικής, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος, με σύμπτυξη τμημάτων, και αφορούσε σε μαθήματα-τάξεις που είχαν εντάξει οργανικά το θέμα, στο κριτικό και γνωστικό τους πλαίσιο.

Δελτίο τύπου

Προσφώνηση
από τον καθηγητή του Μ.Σ.Θ.
κο Μιλτιάδη Παππά ,
οφικκιάλιο άρχoντα δομέστικο της Μ.τ.Χ.Ε

Ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Μ.τ.Χ.Ε.
απευθύνεται στη σχολική κοινότητα

"Μετά των θηρευόντων την μουσικήν συναναστρέφου
αφόβως, οι κακοί ουκ έχουσιν άσματα"

H Γ΄ Γυμνασίου ψάλλει το "Χριστός γεννάται" διευθύνει