Πρόγραμμα και "Ύλη πρός Ενέργεια" αλληπεδραστικών εκδηλώσεων για την

και στο Αιγαίο

βλέπε και

Οι μαθητικές συναντήσεις της Π.Ο. του Σχολείου μας άρχισαν σαν Παιχνίδι και θα

τελειώσουν με παιχνίδι «θεατρικό», φιλοδοξούμε δηλαδή να παρουσιάσουμε τα Κοινά περιβαλλοντικά προβλήματα του Αιγαίου και της Mαύρης θάλασσας μέσα από ένα μικρό δραματοποιημένο «σχόλιο» των μαθητών της Β΄Λυκείου.

Σκοπός μας είναι να εντοπιστούν τα χρονίζοντα οικολογικά προβλήματα του Αιγαίου (πετρελαιοκηλίδες, μείωση αλιευμάτων, εξαφάνιση σπανίων ειδών, καταστροφή γόνου, παράνομη αλιεία κ.α) της Προποντίδας και της Mαύρης θάλασσας που είναι κοινά προβλήματα της περιοχής αλλά και ευρύτερα της Μεσογείου που είναι μια κλειστή σχεδόν θάλασσα, με πλούσιο βιότοπο.Οι ψαράδες και οι κάτοικοι των παραθαλάσιων χωριών γνωρίζουν τα ίδια Οικολογικά Προβλήματα και «βλέπουν το ίδιο έργο» τόσα χρόνια απουσία διακρατικής μέριμνας, αδιαφορία και ασύδοτους κερδοσκόπους και από τις δυο πλευρές, ένθεν και ένθεν !

Μέσα σε αυτό το ΑΣΦΥΚΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ αποφασίσαμε να πούμε και 'μεις δυο λόγια
και θα τα ΠΟΥΜΕ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΩΝΤΑΣ!

Με ένα οικολογικό δρώμενο λοιπόν –για ένα καθαρό ΑΙΓΑΙΟ!

Παίρνουν μέρος οι μαθητές

Ειρήνη