.
mail@gym-mous-thess.thess.sch.gr

Προέκταση Εγνατίας, τέρμα λεωφορείων Πυλαίας Τ.Κ 55535
Τηλέφωνα: 2310 300 828 , 2310 300 630, 2310 330 488, Φαξ: 2310 300 630

«Η Κωνσταντινούπολη στο Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης»

Καθημερινότητα και Μνημοσύνη

Έκθεση

( πατείστε ΕΔΩ και δείτε μια ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΕΚΘΕΜΑΤΩΝ )

στο πλαίσιο των παράλληλων δραστηριοτήτων
της
εκδρομής της Β' Λυκείου 2007
στην Κωνσταντινούπολη

Από Τρίτη 20-3-07 έως και Τρίτη 28-3-07
το Σάββατο 24.3.07 την μέρα της Μεγάλης Γιορτής (Φεστιβάλ)
«Η Κωνσταντινούπολη στο Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης»

η έκθεση θα λειτουργήσει από τις 09.00 έως και 20.00

Aγαπητοί συμπολίτες, όλοι είμαστε λίγο Πολίτες. Λίγο ή πολύ έχουμε ένα μέρος της Κωνσταντινούπολης μέσα μας. Άλλος σαν καταγωγή και κουλτούρα κι άλλος σαν μερίδιο ιστορικότητας ή έμμεσης πολιτισμικής αναφοράς.

Η 6-ήμερη εκπαιδευτική-ψυχαγωγική εκδρομή της Β΄ Λυκείου 2007 στην Πόλη (19-24 Απριλίου 2007) μοιάζει η καλύτερη ευκαιρία να αντλήσουμε γνώση και βιώματα από το ίδιο μας το περιβάλλον, μέσα από χίλια δυο πράγματα κρυμμένα, ξεχασμένα ή φανερά που μας περιστοιχίζουν. Απ' τα πανάκριβα οικογενειακά κειμήλια , τις φωτογραφίες τις προσφυγικές ταυτότητες, τα παλιά σημειωματάρια ή τις όψιμες περιηγητικές μας (πάσης φύσεως) καταγραφές, τις εικόνες, τα είδη ένδυσης, τα οικιακά σκεύη, τα παλιά και τα νέα βιβλία, μουσικά όργανα, σουβενίρ, δίσκους, κάθε είδους λευκώματα, κι ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς.

Μαθητές, καθηγητές και γονείς, φίλοι του Μουσικού Σχολείου, εμπιστευθείτε, στελεχώστε και συνεργαστείτε με την ομάδα εργασίας για την Έκθεση: « Καθημερινότητα και Μνημοσύνη » την οποία, μέχρι στιγμής, απαρτίζουν ο κος Αντώνης Βλέτσης (φιλόλογος-υποδιευθυντής του ΜΣΘ), ο κος Μιλτιάδης Παππάς (καθηγητής Βυζαντινής Μουσικής, Άρχων Δομέστικος της Μ.τ.Χ.Ε.), ο κος Ηλίας Κεχαγιάς (μουσικός), οι φιλόμουσες μαθήτριες, Ρίτσα Ραπτοπούλου, Μαριέτα Μωραίτη, Όλγα Παπαιωάννου και Ειρήνη Κυριακού, ο μαθητής Αντώνης Λέρας καθώς και ο Βασίλης Βέτσος, μουσικός.

Η έκθεση απευθύνεται κατ' αρχήν στην ευρύτερη σχολική κοινότητα, αλλά και στους (και εκ Κωνσταντινουπόλεως αρκούντως προσφυγικούς) Δήμους Πυλαίας και Θεσσαλονίκης. Ιδιαίτερη τιμητική αναφορά θα γίνει στον Πολίτη οργανοποιό της περιοχής Πυλαίας-Χαριλάου, τον αείμνηστο Ηλία Κανάκη Καπούδαγλη. (βλ.& Κώστας Δεκαβάλας: Αφηγήσεις )

Μεταξύ άλλων εκτίθενται: παιδικό ούτι κατασκευής του Ηλία Κανάκη ( έτους 1910) που μας εμπιστεύθηκε ο μουσικός - ερευνητής κος Κυριάκος Καλαϊτζίδης, σπάνια τεκμήρια από το αρχείο του κ. Μιλτιάδη Παππά, αναμνηστικά λευκώματα του πάλαι ποτέ σπουδαστή της Θεολογικής της Χάλκης κου Γεωργίου Καλόθετου, φωτογραφίες από το προσωπικό αρχείο του Άρχοντος Λαμπαδαρίου της Μ.τ.Χ.Ε κου Ελευθερίου Γεωργιάδη , του καθηγητή του Μ.Σ.Θ. κ. Κώστα Κεντρωτή, κ.ά.

Έναρξη τεχνικής προετοιμασίας της έκθεσης: 13-3-2007
Διάρκεια της Έκθεσης : Από Τρίτη 20-3-07 έως και Τρίτη 28-3-07.

Η έκθεση θα λειτουργεί καθημερινά εκτός Κυριακής από τις 09.00 έως 16.00 στην Αίθουσα Βιβλιοθήκης «Κωσταντίνα Κιατύπη» του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης.

Τηλέφωνα άμεσης επικοινωνίας: 6977 729050, 6977 824385.
email:mail@gym-mous-thess.thess.sch.gr